Wymiana akumulatorów w zasilaczu UPS.

Zasilacz UPS to najczęściej ostatnia linia obrony w momencie zaniku zasilania. Warto dbać o to aby ta obrona była skuteczna, to znaczy aby zasilacz był sprawny i zawsze gotowy do awaryjnego podtrzymania zasilania.

Akumulatory stosowane w zasilaczach UPS, podobnie jak i pozostałe rodzaje akumulatorów wykorzystywanych w przemyśle, posiadają określone parametry eksploatacyjne. Najważniejsze z nich to napięcie znamionowe, pojemność znamionowa, wydajność prądowa przy określonym obciążeniu … i projektowana żywotność.

Projektowana żywotność to zakładana ilość lat jaką akumulator ma wytrzymać - to znaczy utrzymać deklarowane parametry w określonym zakresie. Dla akumulatorów żelowych i AGM, stosowanych w zasilaczach UPS, przyjmuje się że moment wymiany to obniżenie pojemności do 80% pojemności znamionowej.

Po obniżeniu pojemności do 80% akumulator nadal jeszcze działa - oferując odpowiednio mniejszą pojemność. Przy założeniu, że jest to dobry jakościowo produkt i nie popełniono błędów eksploatacyjncyh, akumulator o znamionowej pojemnośći 100 Ah zuzyty w 80% będzie się zachowywał jak akumulator 80 Ah. W momencie przekroczenia poziomu 80% akumulator kwalifikuje się do wymiany ponieważ dalej następuje już coraz szybsze obniżanie parametrów.