Ładowanie akumulatora bezobsługowego, napięcie i natężenie prądu.

Po pierwsze ładowanie

Akumulatory ołowiowe „lubią” być naładowane - przechowywanie ich w stanie częściowego rozładowania a jeszcze gorzej w stanie krańcowego wyładowania, czyli z napięciem w okolicy 10V (1.66V/cell) to pewny sposób na szybką utratę pojemności i konieczność wymiany akumulatora.

Akumulator ołowiowo kwasowy (w tym żelowy czy też AGM) przechowywany długo w stanie wyładowanym ulega zasiarczeniu. Na płytach tworzy się krystaliczna siarka i im kryształy siarki są większe tym trudniej jest je odzyskać ponownie do elektrolitu.

Poprawne napięcie

Ładowanie i utrzymywanie akumulatora na podwyższonym napięciu, najczęściej około 14V zapobiega zasiarczaniu płyt. Z napięciem nie można jednak przesadzać ponieważ zbyt wysokie napięcie, przez dłuższy czas powoduje gazowanie i utratę wody z elektrolitu. Utrata wody wiąże się z nieodwracalna utratą pojemności bo z założenia w szczelnych akumulatorach bezobsługowych nie ma możliwości uzupełnienia utraconej wody.

Wydłużona żywotność akumulatorów bezobsługowych osiągana jest w znacznym stopniu dzięki zastosowaniu hermetycznej obudowy. Obudowa posiada zawory zamknięte w stanie normalnym. Uchylenie zaworów następuje tylko w przypadku nadmiernego wzrostu ciśnienia w obudowie akumulatora - na przykład w wyniku przeładowania.

Akumulatory pracujące na zasilaniu awaryjnym powinny być ładowane napięciem stałym od 13.5V do 13.8V ze stabilizacją, tak aby wartość tętnienia była ograniczona do 1-1.5% (tak najczęściej zalecają producenci). Ustawiając napięcie ładowania buforowego trzeba brać pod uwagę temperaturę otoczenia. Napięcie ładowania buforowego baterii użytkowanych w temperaturze powyżej 25 st. powinno być obniżone zgodnie z zaleceniami producenta. Dla najpopularniejszych akumulatorów 12V najczęściej zmiana napięcia powinna wynosić -18mV na wzrost temperatury o 1 st C powyżej 25 st C.

Pomimo faktu, że ładowanie, szczególnie w ostatniej fazie gdy napięcie ma wartości 14-14.5V (dla akumulatora 12V), powoduje utratę elektrolitu korzystne jest doładowanie po każdym użyciu akumulatora pracującego cyklicznie. Ładowanie najlepiej przeprowadzać prądem o niewielkiej wartości (np.: 10% pojemności C20 akumulatora). Do ładowania koniecznie jest użycie ładowarki automatycznej dostosowanej do pojemności i napięcia akumulatora.

Bardzo często bywa tak, że nie ma możliwości zapewniania idealnych warunków pracy akumulatora: temperatura zmienia się od ujemnej do ponad 30 st. rozładowania są częste, intensywne i głębokie. W takich warunkach warto jednak mimo wszystko zadbać o optymalne warunki ładowania bo w ten sposób nie zwiększając kosztów można wydłużyć czas do kolejnej wymiany baterii.