Trwałość akumulatorów bezobsługowych, żelowych.

Trwałość akumulatorów bezobsługowych uzależniona jest od warunków i intensywności eksploatacji. Są to czynniki, na które nie można wpływać i nie można ich zmienić lub też ich poprawa wiązała by się z nieuzasadnionymi ekonomicznie kosztami. Jednak w wielu przypadkach użytkownik może w znacznym stopniu wpływać na to po jakim czasie konieczna będzie wymiana baterii.

Ładowanie baterii bezobsługowych
Najważniejszy wpływ na trwałość baterii ma sposób w jaki akumulatory są ładowane.

Praca - rozładowanie akumulatorów
Jako drugi w kolejność czynnik wpływający na żywotność wymienić można rozładowanie czyli pobór energii z akumulatora.

Temperatura obudowy akumulatora
Na czas upływający od wymiany do wymiany bardzo duży wpływ ma również temperatura pracy.

Uszkodzenia mechaniczne
Szok, upadek z wysokości, uderzenie - mogą spowodować częściową utratę sprawności ale również doprowadzić do całkowitej awarii a nawet doprowadzić do zagrożenia pożarem.

Jakość akumulatora, bez zagłębiania się w dokładne parametry oraz bez prowadzenia pomiarów pojemnościowych, ocenić można już na podstawie jego wagi. Można zakładać, że bateria o większej masie będzie trwalsza, pojemniejsza, bardziej odporna na wysokie obciążenia ponieważ jej ołowiane płyty są solidniejsze.

W tanich markach można się spotkać z wypełnianiem przestrzeni między płytami za pomocą materiałów znacznie tańszych niż ołów, takimi jak szkło czy ceramika. Wypełnienia te w żaden sposób nie wpływają na pojemność czy trwałość akumulatora mają jedynie na celu zwiększenie masy akumulatora i zakamuflowanie jego niskiej jakości.