Akumulator uszkodzony mechanicznie, pęknięta obudowa, wyciek.

Odporność na szok - urazy mechaniczne

Akumulatory ołowiowe są ciężkie lecz również niestety dość delikatne. Wszelkie poważne uszkodzenia obudowy, nawet jeżeli dotyczą tylko jednej celi eliminują akumulator z dalszej eksploatacji.

Uszkodzenia mechaniczne mogą spowodować częściową utratę pojemności ale również doprowadzić do całkowitej awarii a nawet spowodować niebezpieczeństwo pożaru.

Większe akumulatory bardziej podatne na uszkodzenia

Większe i cięższe akumulatory, w dużych i nieporęcznych obudowach są bardziej narażone na uszkodzenie. Upadek z takiej samej wysokości będzie dotkliwiej odczuwany przez większy akumulator. Dodatkowo ciężkie akumulatory mogą być upuszczone przy przenoszeniu lub nieostrożnym przemieszczaniu.

Przenoszenie akumulatorów 100-200 Ah 12 V, ważących 30-70 kg nie należy do lekkich zadań.

Do uszkodzeń często dochodzi na etapie transportu, przenoszenia czy też czynności serwisowych. W związku z tym nierzadkie jest wystąpienie awarii bezpośrednio po serwisie czy też wykonaniu pomiarów. Bodźcem do wystąpienia uszkodzenia może stać się nawet ostrożne przeniesienie akumulatora, przesunięcie a w związku z tym nie zawsze można tego uniknąć.

Jeżeli nie ma śladów uszkodzenia mechanicznego obudowy zakładać należy, że awaria i tak by wystąpiła a poruszenie akumulatora jedynie spowodowało przyspieszenie ujawnienia się problemu.
Pęknięcie obudowy lub innego rodzaju rozszczelnienie w zasadzie eliminuje akumulator z użytkowania.