Akumulator uszkodzony mechanicznie, pęknięta obudowa, wyciek.

Odporność na szok - urazy mechaniczne

Uszkodzenia mechaniczne mogą spowodować częściową utratę pojemności ale również doprowadzić do całkowitej awarii a nawet spowodować niebezpieczeństwo pożaru.

Akumulatory ołowiowe są ciężkie lecz również niestety dość delikatne. Wszelkie poważne uszkodzenia obudowy, nawet jeżeli dotyczą tylko jednej celi eliminują akumulator z dalszej eksploatacji.

Większe i cięższe akumulatory w dużych obudować są bardziej podatne na uszkodzenie. Upadatek z takiej samej wysokości będzie dotkliwiej odczuwany przez większy akumulator. Dodatkowo ciężkie akumulatory mogą być upuszczone przy przenoszeniu lub nieostrożnym posadawianiu.

Do uszkodzeń często dochodzi na etapie transportu, przenoszenia czy też czynności serwisowych. W związku z tym nierzadkie jest wystąpienie awarii bezpośrednio po serwisie czy też wykonaniu pomiarów. Bodźcem do wystąpienia uszkodzenia może stać się nawet ostrożne przeniesienie akumulatora, przesunięcie a w związku z tym nie zawsze można tego uniknąć.

Jeżeli nie ma śladów uszkodzenia mechanicznego obudowy zakładać należy, że awaria i tak by wystąpiła a poruszenie akumulatora jedynie spowodowało przyspieszenie ujawnienia się problemu.
Pęknięcie obudowy lub innego rodzaju rozszczelnienie w zasadzie eliminuje akumulator z użytkowania.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.